Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

4. března 2021

Chytrému vozovému parku vládne IoT. Nové funkce firmám ušetří statisíce

Odhadovaná doba čtení 3 min

Jak velký přehled máte o svém vozovém parku? Dokážete říct, na kterém autě se může vyskytnout příští porucha nebo jak efektivní byl poslední postřik pole? Nezáleží na tom, zda se jedná o osobní či nákladní vozy, traktory nebo další zemědělské a pracovní stroje. Ať už máte ve firmě jedno, nebo tisíce vozidel, díky IoT dnes můžete mít dokonalý přehled o každém z nich, a to v reálném čase a na jednom místě.

Chytrá logistika ohlídá náklad i řidiče

Speciálně navržené senzory v rámci služby Vozový park dokáží sbírat data o vnitřním prostoru vozu i o samotném vozidle. Díky nim máte přístup k různým údajům o stavu vozidla a nákladu – změří například náklon či teplotu v přepravním prostoru a řidiče na změnu včas upozorní, takže předchází znehodnocení nákladu.

Monitoring vozu a stylu řízení vám dokáže ušetřit až desetitisíce měsíčně na každém kamionu díky záznamu otáček, řazení či brždění. Z dat IoT senzoru ale vyčtete i informace o tom, kolik času řidiči zabrala cesta, pauza či nakládka zboží.

Všechny údaje se odesílají do webového rozhraní. Hladkou obousměrnou komunikaci s řidičem pak zajišťuje speciální aplikace. Zaměstnancům umožňuje flexibilně reagovat na různé situace a předcházet potenciálním hrozbám (například včasné nasměrování do servisu). Data ale získáte i přímo od řidiče, který vám může například oskenovat dokumenty nebo fotografie předávacích protokolů.

Nové možnosti firemního carsharingu

Elektromobily jsou stále na vzestupu a možná s nimi i vy jezdíte na klientské schůzky. Chcete mít jistotu, že je firemní auto nabité a vše je připraveno ke včasnému odjezdu? IoT senzor vám umožní vzdáleně sledovat stav baterie a kontrolovat nabíjení. A pokud máte zrovna naspěch, můžete rovnou vyrazit do garáže. Jediným kliknutím v aplikaci zjistíte, které auto je nejvíce dobité. Pak už si ho jednoduše odemknete pomocí telefonu. Chytré IoT zařízení vám ale zjistí i to, že vám zaměstnanec dobil firemní vůz u sebe doma a jakou částku mu přidáte do výplaty.

IoT pomáhá i v zemědělství

Zemědělci mohou využít rozšíření Agro, které umožňuje přímé napojení aplikace na registr půdy LPIS. V rámci webové aplikace tak získají přehled o veškeré půdě, kterou spravují, s informacemi o typu půdy, osevu a vykonaných pracích. Pomocí IoT zařízení pak snadno zjistíte, který zaměstnanec používal jaký stroj a připojené příslušenství i to, kdy a na jakou část pole je použil. Aplikace vám pomůže sledovat efektivitu práce a všechny záznamy a reporty najdete na jednom místě.

Nechte IoT pracovat i pro vás. Posuňte svou firmu s Vodafone Business

IoT je stále na vzestupu a přináší nové technologie, které se pro mnoho podniků (od autodopravců přes zemědělství až po stavebnictví) stávají nepostradatelnou pomocí. Na dalším vývoji těchto technologií se podílí také Vodafone Business. Firmám nabízí komplexní IoT řešení, které dokáže upravit na míru konkrétním potřebám a situaci. Je proto maximálně efektivní a firmám šetří náklady, zdroje a čas.

Vsaďte proto i vy na experty z Vodafone Business a zjistěte, jak může IoT technologie pomoci i vaší firmě. Výsledné řešení vám pomůže nejen efektivně využívat současné zdroje, ale ulehčí vám práci i náklady v místech, kde to možná ani nečekáte. Nebo si rovnou přečtěte více o správě vozového parku a technologiích, které pomáhají k úspěchu podnikatelům po celém světě.

Zaujaly vás možnosti, které přináší IoT? Na stránce IoT si můžete stáhnout produktovou brořuru s více informacemi nebo na sebe zanechat kontakt a o zbytek se už postarají odborníci z Vodafonu.