Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

21. prosince 2020

Budoucnost internetu věcí už začala

Odhadovaná doba čtení 4 minuty

Termín internet věcí, zkráceně IoT, se začíná v poslední době prosazovat v rámci digitalizace čím dál tím častěji, což svědčí o jeho aktuálnosti. „Česká republika je v NB-IoT sítích špička ve světě a málo se o tom mluví. Máme obrovskou možnost vyvíjet řešení na síti budoucnosti,“ říká Otto Zeman, manažer internetu věcí ve Vodafonu.

Dá se ve zkratce říct, co je to vlastně internet věcí?

Je to svět strojů a věcí, které jsou schopné komunikovat a spolupracovat bez pomoci člověka. Chytrá síť, do které jsou zapojeny už miliardy inteligentních zařízení, kde spolu komunikují navzájem. Připojené senzory jsou nedílnou součástí řešení, které se umí postarat například o úsporu energií, o vaši bezpečnost, monitorují prostředí, předpovídají údržbu strojů, dohlíží na úrodu a mnoho dalšího.

Co přesně znamená NB-IoT?

NB-IoT je zkratkou pro Narrow Band Internet of Things neboli úzkopásmový internet věcí, který je určený výhradně pro přenos dat. Je to síť speciálně navržená pro připojení zařízení či senzorů různého druhu, ať už se nacházejí kdekoli. Proniká například i do suterénů budov nebo šachet, kam nepronikne standardní síť pro naše mobilní telefony. Senzory se také instalují na těžko přístupná místa bez elektrické sítě a baterie umístěná v zařízení vydrží i několik let.

Jak dlouho je už NB-IoT síť na trhu k dispozici?

Vodafone spustil produkční síť NB-IoT na konci roku 2017. Už tehdy bylo jednorázově pokryto celé území České republiky díky využití stávajících 4G základnových stanic k šíření signálu sítě. Nově je technologie NB-IoT zařazena do nového standardu sítí 5G, kde bude dále rozvíjena. Služba je provozována v licencovaném pásmu, které zabezpečí vysokou bezpečnost a kvalitu služby s možností obousměrné komunikace.

Takže budoucnost internetu věcí souvisí s příchodem 5G?

Souvisí a vysvětlím to na třech oblastech. Tou první je gigabitové mobilní připojení s desetkrát vyšší přenosovou rychlostí než u technologie 4G. Rozsah použitelných aplikací je tu mnohem širší. Druhou oblastí je ultra spolehlivá komunikace s nízkou latencí, což znamená, že zařízení mezi sebou budou komunikovat rychleji, spolehlivěji a bezchybněji. Sem patří kritické aplikace nebo autonomní řízení vozidel. A třetí oblastí je právě masivní komunikace zařízení – IoT senzorů, které jsou zapojeny do sítě  NB-IoT. Ta díky standardu 5G podporuje více připojených zařízení na čtvereční kilometr, což je důležité, protože se do sítě budou připojovat miliardy těchto zařízení.

V čem konkrétně je potenciál a budoucnost internetu věcí?

Budoucnost internetu věcí už začala. Řada zařízení a věcí komunikuje, aniž by si toho koncoví uživatelé všimli. Příkladem jsou výdejní automaty na nápoje či menší zboží, kde čidla posílají informace o tom, co je potřeba doplnit. Všichni řidiči určitě z obchodních center znají systém červených a zelených světýlek, které monitorují obsazenost parkovacích míst. Senzory pomáhají sledovat zaplněnost i odpadkových kontejnerů a efektivně tak řídí návazné procesy jejich svozu. V chytré domácnosti se váš dům dokáže postarat o regulaci tepla nebo světla. Rychle dokáže reagovat na jakékoli nebezpečí od požáru po neoprávněné vniknutí. Velký potenciál má IoT v oblasti autonomního řízení vozidel, v robotice, ve zdravotnictví. V budoucnu dojde skutečně k masivnímu nasazení senzorů, což znamená, že opravdu každá věc bude komunikovat.

Jakou má síť NB-IoT od Vodafonu budoucnost?

NB-IoT je jistým vkladem do budoucnosti, jelikož je součástí standardů 5G. Patří do skupiny LPWAN sítí (Low Power Wide Area Network), které slouží k přenosu malého objemu dat při nízkých rychlostech. Jsou na začátku svého životního cyklu a je jisté, že budou operátory provozovány ještě velmi dlouho. Záměrem Vodafonu i celého mobilního telekomunikačního odvětví je podpora těchto nových standardů jistě déle než 10 let s ohledem na platnost přídělů frekvencí pro tyto účely od Českého telekomunikačního úřadu. Cílem Vodafonu je udržovat síť NB-IoT síť tak, aby byla plně kompatibilní se standardy, a zajistí zpětnou kompatibilitu s novými verzemi sítě NB-IoT, které v budoucnu přijdou. V této oblasti aktivně spolupracujeme se standardizačními orgány.

Koneckonců Vodafone je dnes technologickou firmou a dodavatelem kompletních řešení, neprodává už jen tarify a SIM karty.

Máme dlouholeté zkušenosti s podporou přístupových technologií. Například 3G, které je nyní vyřazováno nejrychleji, existuje již více než 15 let. Samotné 2G, tedy GSM, existuje v České republice od roku 1996 a je stále provozováno. V současnosti je intenzivně rozvíjen i roaming v rámci sítí NB-IoT tak, aby jednotlivé senzory mohly být vyráběny například v Česku a distribuovány do celého světa - do zemí s aktivními sítěmi NB-IoT. Již dnes dokážeme nabídnout pokrytí ve větší části Evropy i Severní Ameriky.

Jak je to s koncovými zařízeními pro zákazníky?

Dostupnost koncových zařízení, tedy senzorů, se ukázala jako klíčová. Jelikož NB-IoT byla úplně novou sítí, novým radiovým standardem, nebyly modemy a senzory pro tuto síť zpočátku vůbec dostupné. Čidla, která využívala většinou sítě 2G (GSM), vyžadovala úplný redesign. Především šlo o nové typy radiových modulů pro NB-IoT. Důraz se kladl na maximální energetickou efektivitu, tedy dlouhý provoz na baterii.

To znamená, že v oblasti IoT spolupracujete s partnery, kteří senzory vyrábějí?

Ano, spolupracujeme. Od výrobců rychle vyplynulo, že síť NB-IoT je pro ně nejlepší volbou ze všech dostupných konkurenčních LPWA sítí v České republice. Abychom partnery podpořili na jejich cestě k vývoji kvalitních senzorů, vytvořili jsme ve Vodafonu skupinu inženýrů, která připravila návod vývoje a zabývá se testováním vzorků senzorů před jejich uvedením na trh. Ověřují funkčnost a výdrž baterie čidla v síti NB-IoT, a to nejenom ve standardním provozním režimu, ale simulují i různé podmínky provozu, do kterých se zařízení může během celé své životnosti dostat např. během plánované údržby systému. Testování má klíčový význam pro výrobu kvalitních koncových zařízení. Oproti mobilním telefonům, které mají v ruce živí lidé, jsou senzory často instalovány v odlehlých a těžko přístupných lokalitách.

Takže platí, že NB-IoT je sítí budoucnosti?

Rozhodně. Česká republika je v NB-IoT sítích špička ve světě a málo se o tom mluví. Máme obrovskou možnost vyvíjet síť budoucnosti, kterou bude možné využít v rámci celého světa. 5G sítě určitě přemění svět IoT. Co se týká technologií, čeká nás lepší a efektivnější budoucnost a pro spoustu lidí a firem se otevírají velké možnosti.

Otto Zeman, technický vedoucí pro IoT řešení, Vodafone
Otto Zeman zodpovídá za návrh a implementaci individuálních technických IoT řešení dle předchozích konzultací s firemními zákazníky. Díky novým IoT a 5G technologiím má šanci inovovat zaběhlé procesy a služby a tím snižovat negativní dopady na životní prostředí, dopravu a jiné.

Otto Zeman

Otto Zeman
technický vedoucí pro IoT řešení, Vodafone

Zaujalo vás zlepšení výkonu a snížení nákladů pomocí IoT?

Více o IoT
Golfový turnaj nebo balík na cestě: s Vodafonem Invent budete vědět, kde to vázne

Internet věcí, zkráceně IoT, hýbe světem. Různá čidla a senzory sbírají data z okolního prostředí, která vysílají k dalšímu zpracování a předávají nám tak cenné informace, které usnadňují každodenní fungování téměř ve všech oblastech našeho života. Právě díky IoT dnes funguje například chytrá domácnost, budova i kancelář, chytré hodinky a náramky, monitoring energií a další. Velkým přínosem je internet věcí také v oblasti zemědělství, zdravotnictví, výroby nebo v logistice. A s Vodafonem Invent je svět IoT připraven nakopnout i váš byznys.