Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

22. června 2020

„Asi někde jezdí“ už neuslyšíte. Monitoring golfových vozíků se firmě vyplatí

Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Sport tak populární, že si ho zahrál i astronaut Apolla 14 na Měsíci. Golf má kolem sebe bezesporu auru výjimečnosti. Původně skotská gentlemanská hra má i u nás tolik přívrženců, že čím dál více hotelů a firem investuje do budování golfových hřišť. Moderní technologie jim navíc vše usnadňují a samotným hráčům zvyšují komfort z hraní. Jak konkrétně? Třeba tím, že odstraňují nejpalčivější problémy spojené s golfovými vozíky.

Dlouhé čekání při golfu má vliv na kvalitu hry

Když musejí golfisté mezi jednotlivými odpaly příliš dlouho čekat, začnou být netrpěliví, ztrácejí koncentraci a pomalu jim tuhnou svaly. Takový stav se může stát pro jejich výkon osudným. Je důležité, aby byli při hře stále v pohybu. Ne každé hřiště má ale dostatek golfových vozíků, které hráčům umožní pohodlný přesun. Jiná hřiště jsou zásobená dostatečně, ale nemají dobrý přehled o jejich využití. Aby si hráči užili hru naplno a nečekali na odvoz mezi golfovými jamkami, potřebuje firma sledovat pohyb vozíků po hřišti v reálném čase.

Monitoring golfových vozíků snižuje prostoje a zvyšuje efektivitu jejich využití

Běžně se pohybují po cestách u golfových hřišť. Někdy ale vozí i slavné osobnosti nebo vrcholné politiky. Golfové vozíky mají pestré využití – usnadňují pohyb po letišti, zrychlují procesy ve velkých firemních areálech a na některých ostrovech v Karibiku jsou regulérními dopravními prostředky. Setkáte se tu s nimi dokonce častěji než s běžnými auty. V Česku parkují nejčastěji u hotelů a golfových hřišť. Někdy jsou ale jejich místa prázdná – a často zbytečně. Mnoho firem má totiž potíže s jejich efektivním využitím.

V dnešní době je přitom monitoring firemního majetku jednodušší než kdy dřív. Stačí nainstalovat nenápadná čidla, která hlídají, že se vozíky pohybují v určeném prostoru. V případě, že tuto zónu opustí, přijde správci upozornění. Zároveň mají díky tomu hotely a majitelé golfových hřišť vždy aktuální přehled o tom, kde se vozíky právě nacházejí, vidí historii jejich polohy a mohou si snadno zobrazit statistiky využití.

Jak vyřešila problémy s golfovými vozíky firma Quattro Investment?

Společnost Quattro Investment vlastní luxusní hotel Metternich s golfovým hřištěm, který najdete nedaleko Mariánských Lázní. V obklopení půvabné přírody tu snižují handicap jak čeští hráči, tak i zahraniční golfisté. V hotelu jim chtěli poskytnout maximální komfort, a tak hledali výkonné datové připojení, které bude stabilně fungovat jak v hotelu, tak i na golfovém hřišti. Zároveň potřebovali sledovat všechna pohyblivá zařízení na hřišti – kromě vozíků například i sekačky – a zaměstnancům poskytnout optimální mobilní služby. Se vším jsme si ve Vodafonu poradili.

Díky službě eDohled teď má společnost Quattro Investment dokonalý přehled o pohybu golfových vozíků i dalších zařízení. Malá krabička, která se jednoduše připevní na sledovaný vozík pomocí magnetu, přes mobilní signál posílá data do aplikace. V té má společnost pohromadě všechny přehledy, reporty tras a online informace o tom, kde vozíky právě stojí i kde a kdy se pohybovaly. V hotelu tak přesně vědí, jestli vozíky jezdí pouze ve vymezeném prostoru a v pracovní době, nebo je někdo náhodou nevyužívá pro soukromé účely.

Monitoring pohybu ve vymezené zóně firmě umožňuje nastavit si zónu pohybu pro konkrétní vozík. Pověřené osobě pak přijde notifikace, pokud se vozík vzdálí mimo vymezenou zónu. To jí umožní na situaci pružně reagovat a zabránit například odcizení vozíku.

Díky analýze dat má společnost neustálý přehled o reálném využití vozíků. Na základě reálných dat se mohou rozhodnout, zda je skutečně potřeba nakoupit více zařízení, nebo je chyba v organizaci. Správnou alokací vozíků je zaručena nejvyšší možná efektivita a lze se tak vyhnout zbytečným investicím.

Kromě IoT řešení pro monitoring majetku od Vodafonu využívá hotel také neomezený pevný internet s garantovanou rychlostí. Díky tomu mohou zaměstnanci i hosté pohodlně surfovat po internetu. Pevné linky zajišťují rychlou komunikaci napříč hotelem a mobilní tarify zaměstnanců se upravují dle jejich aktuálních potřeb.

Zaujalo vás zlepšení výkonu a snížení nákladů pomocí IoT?

Více o IoT