Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

4. března 2021

IoT senzor pomůže v boji za lepší klima a ohlídá účet za energie

Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Internet věcí neboli IoT spojuje zařízení od varné konvice přes chytré květináče až po objekty a stroje, které si tak spolu mohou hladce vyměňovat data. Především IoT senzory dnes stoupají na oblibě v mnoha firmách a korporacích, kterým šetří čas i náklady.

Vše začíná u IoT senzoru

Univerzální senzor dokáže monitorovat různé veličiny, jako jsou například otřesy, hluk či vlhkost. Sledovat bude zkrátka cokoli, co budou vaše specifické potřeby vyžadovat. Všechna zaznamenaná data vám pak posílá do přehledné aplikace, se kterou zařízení komunikuje pomocí speciální NB-IoT sítě a zabudovaného čipu. Signál NB-IoT sítě pokrývá celé území České republiky a dokáže proniknout i do míst, kam se běžný signál nedostane. Komunikace funguje obousměrně, takže i vy můžete všechna svá zařízení řídit a nastavovat na dálku. Strach nemusíte mít ani o bezpečí svých dat, protože síť běží v licencovaném pásmu.

Senzor, který v rámci komplexního řešení nabízí Vodafone Business, je vodotěsný na stupni IP67 a zvládne i další ztížené podmínky, jako je vysoká prašnost a vlhkost. Díky těmto vlastnostem ho můžete bez obav umístit i pod zem nebo do sklepa. Senzor je bezdrátový a jeho baterie vydrží až několik let, takže se nemusíte trápit ani jeho častou údržbou.

Zelená Zoo bojuje za lepší klimatické podmínky pomocí IoT

Zoo v Liberci se ve spolupráci s Vodafone Business rozhodla nahradit rozpálené střechy svých pavilonů přívětivějšími travnatými střechami. Na střechách i v jejich okolí rozmístila IoT senzory, které monitorují teplotu a vlhkost a sledují rozdíly mikroklimatu nad různými povrchy. Zoo se tak snaží nejen zefektivnit vlastní provoz a zpříjemnit pobyt zvířatům a návštěvníkům, ale také inspirovat ostatní a rozšířit projekt do měst.

S podobný projektem Vodafone pomáhá také ve Velké Británii, kde senzory měří růst stromů v místních lesích a to, jaký vliv na něj má okolní teplota nebo vlhkost půdy a ovzduší. IoT technologie tak hraje stále významnější roli v cestě za udržitelnější budoucností a v boji proti klimatické krizi.

IoT pomáhá v zemědělství, logistice i průmyslu

IoT senzory jsou dnes nedocenitelným pomocníkem napříč obory. Pomáhají včas odhalit nebezpečí přečerpávání (například vodních nádrží), zvedající se výšku hladiny vody a zvládnou i monitoring spodních vod. V běžných zemědělských podmínkách zemědělci ocení pravidelné hodnoty vlhkosti a náklonu půdy. Dnes si i vy ve spolupráci s experty můžete navrhnout vlastní senzor s vlastnostmi, které potřebujete. Těch je totiž celá řada. Například:

  • Monitoring okolních podmínek – díky nepřetržitému dohledu IoT senzor působí jako prevence proti požárům či zatopení a ohlídá znečištění i okolní klima. Snadno si tak ohlídáte skladovací podmínky potravin, zboží, léků i prostředí serverovny.
  • Energie pod dohledem – senzory zvládnou i odečty z měřidel. Tím ušetří práci technikům, kteří by jinak museli provádět odečty manuálně.
  • Bezpečnost – budovy staré a ve špatném stavu mohou ohrožovat své okolí. Senzory zvládnou monitorovat statiku budov, mostů i památek a včas upozornit na hrozící nebezpečí. Senzor vás ale upozorní i na to, že jste někde zapomněli zavřít dveře.

Objevte své optimální IoT řešení s Vodafone Business

IoT je stále na vzestupu a přináší nové technologie, které se pro mnoho podniků stávají nepostradatelnou pomocí. Na dalším vývoji těchto technologií se podílí i Vodafone Business. Firmám nabízí komplexní IoT řešení, které dokáže upravit na míru vašim konkrétním potřebám a situaci.

Vsaďte proto i vy na experty z Vodafone Business a zjistěte, jak může IoT technologie pomoci vaší firmě. Výsledné řešení vám pomůže nejen efektivně využívat současné zdroje, ale ulehčí vám práci i náklady v místech, kde to možná ani nečekáte. Zjistěte více o univerzálním IoT senzoru a technologiích, které pomáhají k úspěchu podnikatelům po celém světě.

Zaujaly vás možnosti, které přináší IoT? Na stránce IoT si můžete stáhnout produktovou brožuru s více informacemi nebo na sebe zanechat kontakt a o zbytek se už postarají odborníci z Vodafonu.

Zaujalo vás zlepšení výkonu a snížení nákladů pomocí IoT?

Více o IoT
IoT pomáhá podnikatelům po celém světě. Víte, bez čeho se neobejde?

IoT propojuje různá zařízení a objekty, které komunikují s vámi i se svým okolím. Na dálku máte přehled i kontrolu nad svou výrobní linkou, dopravní flotilou, nejrůznějšími čidly, topením nebo zavlažovacím systémem. IoT tak firmám pomáhá v cestě za vyšší efektivitou a nižšími náklady. Bez připojení k síti by ale nic z toho nemohlo fungovat. Víte, co zajistí konektivitu vaší IoT sítě v kanceláři i ve světě?