Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

18. listopadu 2020

SD-WAN: připojení nové doby vás dokonale připraví na svět chytrých technologií, 5G i IoT

Odhadovaná doba čtení 4 minuty

V dnešní době lidé očekávají, že budou mít přístup ke všem informacím kdykoli, kdekoli a z jakéhokoli zařízení. V tom jim ve velké míře pomáhají například mobilní telefony, notebooky nebo cloudová řešení. Existuje optimální řešení, které bude bezpečné, spolehlivé a ještě sníží náklady? Teď už ano. Přečtěte si o nové, rychlejší, zkrátka lepší síti SD-WAN.

Co je vlastně SD-WAN zač?

V zásadě rozlišujeme dva typy sítí. Nejprve je tu LAN – lokální sít, která propojuje zařízení například u vás v kanceláři, a WAN – širokopásmová síť, která jim umožňuje komunikovat s dalšími sítěmi po celém světě.

Nicméně tradiční design WAN není nijak zvlášť šetrný ke cloudu nebo přinejmenším jeho provoz není efektivní. Vznikají tak zbytečná zpoždění, která zhoršují výkon a snižují produktivitu, zejména pro zpracovávání dat v reálném čase. Proto přichází nový koncept SD-WAN, neboli softwarově definované WAN sítě, která je rychlejší, inteligentnější a efektivnější.  

SD-WAN je inteligentní architektura WAN založená na centralizovaném managementu, která umožňuje organizacím integrovat jakoukoli kombinaci služeb. Patří sem LTE, MPLS, optické a širokopásmové služby. SD-WAN obsahuje centralizované řízení pro směrování provozu přes nejefektivnější síťovou cestu.

Co to znamená v praxi: Díky kombinaci různých typů připojení nemusíte spoléhat pouze na jeden druh konektivity a můžete si být jisti, že vás neohrozí ani případný výpadek některého připojení. Kromě toho vždy budete mít zaručenou cestu tím aktuálně nejrychlejším kanálem. SD-WAN aplikacím nabídne větší šířku pásma, nižší latenci, vyšší výkon a nižší náklady na IT.

Jak SD-WAN pomáhá v konkrétních odvětvích

SD-WAN inteligentně řídí provoz v síti a řeší jej na základě priority, bezpečnostních potřeb a kvality služeb. Pomáhá tak podnikům po celém světě zůstat konkurenceschopnými, využívat cloudové technologie a stát se agilnějšími. Zajímá vás, jak to může vypadat v jednotlivých odvětvích? Pro ukázku jsme vybrali příklady rovnou z pěti oblastí: výroba, soukromé zdravotnictví, maloobchod, logistika a služby pro širokou veřejnost a drobné podnikatele.

Výrobní sektor

Zpracovatelský průmysl v posledních letech zažívá mnoho transformací a SD-WAN pomáhá plnit neustále se měnící technologické požadavky tím, že zjednodušuje jejich zajišťování a integraci. Vaše interní IT oddělení může centralizovaně řídit všechny funkce, instalace i konfigurace. SD-WAN navíc eliminuje potřebu více duplicitních zařízení, jako jsou brány firewall, směrovače a optimalizátory WAN a naopak zefektivňuje migraci na cloud.

S rozvojem IoT roste i počet zařízení, která jsou připojena v síti. Kromě schopnosti sdílet informace v reálném čase je třeba zajistit, že výroba a zařízení s větší prioritou budou mít přednostní konektivitu, která zajistí spojení mezi jednotlivými operacemi, místy, dodavateli a partnery. S SD-WAN si snadno nastavíte prioritu jednotlivých kritických aplikací, abyste maximalizovali jejich výkon.

Systém využívá různá připojení a udržuje dynamický provoz podle vašich obchodních požadavků. Kromě toho SD-WAN zpravidla využívá více aktivních linek do jedné lokality a agregaci provozu, takže i nebezpečí výpadků snižuje na naprosté minimum.

Bez ohledu na velikost organizace můžete SD-WAN konfigurovat, spravovat a později rozšiřovat společně s růstem vaší firmy. Přechod na řešení SD-WAN zefektivňuje optimalizaci WAN do jediné, výkonné a škálovatelné platformy.

Soukromé zdravotnictví

Nárůst připojených zařízení a IoT ovlivnil také zdravotnictví. SD-WAN tento problém řeší centralizováním správy sítě, kterým centralizujete také bezpečnostní platformu pro všechny weby a hladce si upravíte prioritu provozu. Právě zajištěním centralizované správy snižujete celkové náklady na provoz WAN, zvyšujete zabezpečení sítě a snadněji zvládnete všechny výzvy, kterým dnes vytížené zdravotnické sítě čelí.

S SD-WAN potřebujete méně lokalizovaných zdrojů, méně specializovaných pracovníků se zaměřením na vaši platformu a sníží se i celkové náklady na kapacity linek. Pomocí centralizované správy jsou nouzové situace v síti detekovány ještě rychleji, což ulehčí práci také vaší interní IT podpoře.

Maloobchod

Zaznamenali jste náhlý růst na novém zahraničním trhu? Pokud se objeví nová obchodní příležitost, často se vyplatí jednat rychle. Tradiční služba MPLS, na jejíž zavedení budete čekat týdny, nemusí být tím nejlepším řešením. Oproti tomu SD-WAN nainstalujete během několika minut a novou pobočku tak uvedete do chodu mnohem rychleji.

SD-WAN může překrýt existující síť, což vám umožní rychlé zřízení nové pobočky doma i v zahraničí. A co je důležitější, můžete tak učinit i bez narušení konfigurace současné infrastruktury a vaše síť tak zůstává stabilní. Všechny softwarově definované sítě pak můžete ovládat z jediného místa a ještě ušetříte za hardware.

Logistika

Chcete zaručit, že vaši zákazníci dostanou svou dodávku včas? SD-WAN vám zajistí maximální dostupnost připojení, abyste v reálném čase mohli sledovat veškeré informace o objednávkách, cestách i dopravních prostředcích i případných problémech, které nyní můžete vyřešit mnohem rychleji.

SD-WAN snižuje náklady (kapitálové i provozní) hlavně tím, že šetří kapacitu linek a dokáže fungovat i bez drahých garantovaných konektivit. Oproti MPLS může globální SD-WAN příznivě ovlivňovat náklady už jen tím, že využívá kombinaci MPLS a přímého přístupu k internetu a snižuje vytížení vašich zaměstnanců z IT oddělení. Ti se tak mohou zaměřit na obchodní iniciativy a další projekty, které nejlépe vyhovují potřebám vaší organizace, místo zbytečného řešení problémů WAN sítě – o ty se nyní postará SD-WAN.

Veřejnost

Stále více lidí využívá cloudová řešení nebo IoT a klasické širokopásmové sítě už na ně přestávají stačit. Vznikla tak poptávka po větší šířce pásma, kapacitě a lepší zkušenosti koncových uživatelů. Proto vznikl SD-WAN, který automaticky přesměrovává provoz podle potřeby a priorit, snižuje náklady a poskytuje vylepšené bezpečnostní funkce pro všechny weby spravované z centrálního umístění. Moderní nástroje pro zabezpečení vaší sítě v kombinaci s SD-WAN vám pomohou lépe odolávat vlnám škodlivých útoků, jejichž pomocí se hackeři snaží ukrást vaše osobní údaje a další citlivé informace.

S SD-WAN je veškerý provoz šifrován a chrání vás před neoprávněným přístupem. Stejně jako všechny jiné části SD-WANu, také tuto mohou vaši IT pracovníci centrálně spravovat a zabezpečit virtuální obvod kolem místní sítě, a to včetně vzdálených umístění.

 

Vodafone spustil SD-WAN jako první operátor v České republice. Sjednejte si schůzku s našimi odborníky a zjistěte, co všechno může SD-WAN udělat pro vás a vaše podnikání.

Zaujala vás SD-WAN síť a chcete ji vyzkoušet?

Více o SD-WAN