Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

13. ledna 2022

Aplikace Záchranka přenáší kvalitní videopřenos z místa události i díky 5G síti

Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Aplikace Záchranka už více jak rok umožňuje zdravotnické záchranné službě aktivovat videopřenos z místa nehody. Kvalita a rychlost přenosu je závislá na internetové síti. S příchodem 5G je přenos mnohem kvalitnější a sítě páté generace tak pomáhají při záchraně životů.

Základní funkce Záchranky – přivolání zdravotnické záchranné služby a odeslání polohy volajícího je nyní doplněna o možnost online videopřenosu, který přemístí oči operátora z operačního střediska, či přímo zasahujícího záchranáře na místo události ještě před jeho samotným příjezdem. Videopřenos je postaven na principu maximální jednoduchosti a efektivity tak, aby byl 100% využitelný v krizové situaci, kdy je volající pod tlakem okolností.

Jak se videopřenos aktivuje

 1. Voláním prostřednictvím aplikace Záchranka na linku 155
 2. Operační středisko zdravotnické záchranné služby odešle volajícímu speciální SMS s jednorázovým odkazem na spojení
 3. Otevřením odkazu dochází k zahájení přenosu obrazu na operační středisko zdravotnické záchranné služby, během něhož není telefonický hovor přerušen
 4. Pokud to umožňuje technické vybavení operačního střediska a výjezdové posádky, může být videopřenos přenášen přímo zasahujícím záchranářům již cestou k události.

 

Kdy videopřenos pomáhá

 • Mimořádné události, například autonehody
 • Telefonicky asistovaná první pomoc
 • Volající se sluchovým hendikepem
 • Přenos obrazu zasahující posádce

 

Jak videopřenosu pomáhá 5G síť?

 • Vysoká přenosová rychlost – rychlé a plynulé připojení velkého množství zařízení
 • Odezva v reálném čase – nulová prodleva a hladký provoz
 • Stabilní kvalita – špičkové rozlišení a stabilita bezpečné sítě

Videopřenos mezi člověkem v nouzi a zdravotnickou záchrannou službou spustila aplikace Záchranka jako první v Evropě a naplňuje tak své motto Tísňové volání nové generace.

 

 

Aplikace Záchranka

Záchranka je oficiální mobilní aplikace Zdravotnické záchranné služby ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK. Slouží ke kontaktování záchranářů, lokalizaci, identifikaci a klasifikaci volajícího. Spuštěna byla v roce 2016 a k dnešnímu dni ji má nainstalovanou ve svých mobilních telefonech více jak 1,8 milionů uživatelů. Kromě základních funkcí obsahuje mimo jiné přivolání horské služby, unikátní databázi mobilních defibrilátorů, instrukce, jak poskytnout první pomoc, varovná upozornění nebo funkci „nemohu mluvit“, kterou mohou využít např. neslyšící a komunikace pak probíhá pomocí ikon. Generálním partnerem pro vývoj a provoz aplikace je Nadace Vodafone Česká republika a pomoc si s ní přivoláte nejen v celé České republice, ale také v Rakousku, Maďarsku a na slovenských horách.

Nahlédněte do Digitální budoucnosti

Jak daleko jsou české firmy v digitální transformaci, jaké technologie umožňují automatizaci výroby, a jak digitalizace přispívá k udržitelnému rozvoji firem?

Zjistit více