Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

7. ledna 2022

Hra na oliheň a další nejlepší seriály Netflixu v roce 2021

Když v polovině září 2021 vtrhl na Netflix jako uragán jihokorejský seriál Hra na oliheň, celý svět jako by zapomenul, že existují i jiné seriály a žánry. Ovšem uplynulý rok nebyl jen rok olihně. Skvělých seriálů nabídl rok 2021 tolik, že je raději rozdělíme do více článků. A začneme rovnou u streamovacího giganta Netflix, seriály řadíme abecedně.

Had (The Serpent)

Televizní režisér Tom Shankland se ponořil do příběhu tzv. Bikini Killera a natočil kriminálku založenou na motivech skutečného příběhu sériového vraha Charlese Sobhraje. Ten vraždil mladé turisty, tzv. baťůžkáře, z celého světa v letech 1975–1976 v Bankoku. Charismatického Sobhraje v obleku solventního obchodníka se šperky si zahrál francouzský herec Tahar Rahim. On jakožto ztělesněné zlo, které nemilosrdně vraždí, okrádá a získané využívá ve svůj prospěch, tvoří jednu dějovou linii. Tu druhou ztvárňuje nizozemský diplomat Herman Knippenberg, který se snaží Sobhraje dopadnout. Přidejte fantastickou výpravu, skvělé kostýmy a dobové záběry a máte skvělou zábavu na nejeden večer.

Hra na oliheň (Squid Game)

Podle kritiků je Hra na oliheň jen násilnické drama, kde touha po penězích kazí už předem dost pokleslý charakter a chladnokrevné zabíjení se tváří jako jediná možná cesta ke spáse jedince. A taky jako zábavná kratochvíle hrstky miliardářů, kteří už nevědí, co s penězi. Jihokorejský režisér Hwang Dong-hyuk ovšem uhodil hřebíček na hlavičku sociálním problémům dneška, přimíchal gamifikaci a ve scénáři si umě hraje s diváckým napětím. Herecké výkony doposud neznámých herců jsou jen třešničkou na dortu. Není divu, že se ze seriálu, který dostal přízvisko „nejbrutálnější seriál Netflixu“, stal okamžitě celosvětový fenomén a miliony lidí si dnes touží zahrát Hru na oliheň podobně jako seriálové postavy se pokusit odrazit od osobního dna.

Půlnoční mše (Midnight Mass)

Scenérie Půlnoční mše jako by vypadla z příběhů Stephena Kinga. Děsivé noční záběry, mizející zvířata a potom i lidé, masová hysterie místních obyvatel. Kdo má rád lekačky a seriály na pomezí dramatu a hororu od Mike Flanagana, zajásá už při prvním záběru. Strašidelný příběh se tentokrát soustředí kolem rybářského ostrůvku, kde žije komunita asi stovky lidí. Mezi ně se vrací voják a také přichází mladý kněz, kterého obestírá tajemství. Pokud ustojíte všechny strašidelné momenty, potěší vás hluboký příběh o rodinných dramatech, náboženských konfliktech i obyčejných lidských bolestech.

Služka (Maid)

V minisérii Služka září Andie Macdowell jako nespolehlivá a emočně nestabilní umělkyně a její (reálná i seriálová) dcera Margaret Qualley v hlavní roli služky Alex. Alex je mladá žena, která se rozhodne odejít od násilnického partnera a postavit se na vlastní nohy. Že život samoživitelek není lehký nikde na světe je snad každému jasné. Příběh Alex a její dcery Maddy je ovšem až příliš syrový a reálný. Bolestně ukazuje, jak jednoduchá je na samé dno, jak moc těžké je neztratit naději a jak moc je společnost k této problematice lhostejná.

Vedoucí katedry (The Chair)

Sandru Oh už si dnes už jen málokdo spojí s rolí ikonické kardiochiruržky ze seriálu Chirurgové. Jako vedoucí katedry je historicky první ženou, která stane v čele Katedry angličtiny na fiktivní Pembroke University. Kromě toho, že je žena, je i Korejka a také je mladá. Tahle kombinace úplně nezapadá do patriarchálně založeného akademického prostředí. Navíc si je velmi dobře vědoma problémů, s nimiž se katedra potýká a má i jistý plán, jak je řešit. Seriál s důvtipem poukazuje na nešvary současného (nejen amerického) vysokého školství, jehož hlavním problémem není jen stárnoucí učitelský sbor.

Foto: Netflix

Aplikaci Netflix si můžete stáhnout do svého Vodafone TV zařízení a vše streamovat z jednoho místa. Předplatné Netflixu se platí zvlášť, ale můžete si ho spojit se svým Vodafone Výúčtováním a mít vše placené z jednoho místa.