Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

Vodafone TV

Bavte se a učte se s naší digitální televizí.

3. září 2021

6 věcí, které možná nevíte o seriálu Papírový dům

Na Netflix zamířila nová řada seriálu Papírový dům! Od 3. září si můžete pustit první polovinu páté (a poslední) série, na závěrečné díly si ale budeme muset počkat až do 3. prosince. Zatímco je netrpělivě vyhlížíte, přečtěte si 6 zajímavostí o Papírovém domě, o kterých jste dosud možná neměli ani ponětí.

Papírový dům málem skončil po první sérii

Papírový dům možná z Netflixu znáte také pod názvem Money Heist (což doslovně znamená peněžní loupež), španělský originál nicméně nese jméno La casa de papel (tedy „dům z papíru“). První epizodu vysílala španělská televize Antena 3 v květnu 2017 a měla skutečně úspěch, sledovalo ji 4,35 milionu diváků. Zájem ale záhy opadl a tvůrci už se smířili s tím, že další sérii nenatočí.

Show nakonec převzal Netflix, přejmenoval ji na Money Heist a zařadil do svého mezinárodního katalogu seriálů. A udělal dobře: v 6 zemích se totiž Papírový dům brzy stal nejsledovanějším seriálem. V Brazílii je dokonce tak populární, že se na zdejších karnevalech lidé nejraději převlékají právě do kostýmů lupičů z Papírového domu.


Trailer na druhou část první řady

Vloupání do Španělské banky je skutečně realistické…

Natáčení scén loupeže ve Španělské centrální bance předcházel podrobný výzkum prostředí skutečné banky. Stejně jako v seriálu, také v reálném životě je banka opatřena obrannými mechanismy. Například se trezor zaplní vodou, pokud dojde ke vloupání. Tvůrci dokonce najali specializovaného inženýra, který jim tyto obranné mechanismy pomohl navrhnout pro potřeby seriálu.

…možná až příliš

Ačkoli díky dobře odvedenému domácímu úkolu tvůrců loupež v seriálu vypadá velmi uvěřitelně, některé diváky možná uchvátila až příliš. Samotný seriál není založený na skutečném příběhu, nakonec ale sám inspiroval několik skutečných lupičů.

K přepadení klenotnictví přesně podle vzoru seriálu došlo například v Indii, při kterém nechyběly ikonické masky, profesor ani lákavý lup. Zloději nakonec odcizili asi 800 kusů šperků v odhadované hodnotě 2 milionů dolarů. Ty si odnesli v pytlech, které vážily kolem 30 kilo. Podle policie zloději obchod plenili dlouhých 90 minut, aniž by si jich někdo všimnul. A to i přesto, že venku obcházelo 6 hlídačů.


Shrnutí všech předchozích dílů

I profesor má svou přezdívku

Tokyo, Berlín, Denver… Profesor je zvláštní postava, i on má ale své neoficiální jméno podle města, dokonce rovnou městského státu – Vatikán. Protože Vatikán i Profesor sám jsou tajemní, překypují moudrostí a zdi, které si kolem sebe vystavili, bedlivě střeží, jméno Vatikán Profesorovi padne jako ulité.

Profesor měl být také původně vypravěčem celého příběhu. Tvůrcům se ale zdálo, že by působil příliš narcisticky, pokud by sám vyprávěl svůj vlastní plán. Nakonec jim přišlo zajímavější promítat události z převážně mužského prostředí z ženské perspektivy, a tak padla volba na Tokyo.

Scénáře se nepíšou předem

Papírový dům nemá veškerý scénář napsaný předem. Ani herci na učení své role nemají příliš času a nemají ani ponětí, o čem bude příští epizoda (což má své výhody, protože tak nemohou uniknout informace, které by fanouškům prozradily pikantnosti z chystaných scén). Scénář totiž vzniká „za běhu“ a hercům se dostane do ruky až těsně před natáčením dalšího dílu.


Trailer na novou řadu

Sbohem, krásko

Seriál zpopularizoval píseň „Bella ciao“, která v něm několikrát zazní. Ačkoli je Papírový dům původně španělský seriál, Bella ciao je italská lidová píseň. Její původ sice není zcela jasný, má se však za to, že ji již v 19. století zpívaly ženy pracující na rýžových polích v Pádské nížině (Pianura Padana) v severní Itálii. V původním textu ale naříkaly na kousavý hmyz, těžkou práci a ztrátu mládí.

V období druhé světové války se Bella ciao stala hymnou italských partyzánů a antifašistického hnutí, celosvětově se pak zapsala jako „hymna svobody“. Texty se ale změnily tak, aby odkazovaly na partyzány bojující proti fašistům. Od té doby ji nazpívala řada známých interpretů a píseň se objevila i v několika filmech.

Také v Papírovém domě je použita tato druhá verze Bella ciao. S texty plnými statečnosti a vzdoru hraje k povzbuzení před loupeží nebo k oslavě, ale především slouží jako ztělesnění odporu a předzvěst smrti.

Foto a video: Netflix

První část nové série Papírového domu najdete už teď na svém Netflixu, kde nechybí ani všechny předchozí řady, které vám ukrátí čekání na poslední díly. Pokud Netflix ještě nemáte, snadno si ho pořídíte ke své Vodafone TV. Za Netflix i Vodafone TV budete platit najednou ve svém Vyúčtování, své výdaje za televizi tak můžete spravovat z jediného místa!

Nalaďte se na 55. KVIFF s Vodafone Videotékou

Konečně jsme se dočkali! Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je největším filmovým festivalem v ČR a dnešním dnem startuje už 55. ročník. Atmosféru festivalu ve Varech si ale snadno vytvoříte i u sebe doma. Ve Vodafone Videotéce najdete řadu úspěšných filmů z minulých ročníků. Přečtěte si tipy na ty z nich, které rozhodně stojí za zkouknutí, a co dalšího se na vás letos chystá.

Vyberte si TV tarif

TV Klasik

Oblíbené české programy doplněné o praktické video funkce.

80 Kč měsíčně

 • 40+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání

TV Komfort

Pestrá kolekce programů různých žánrů, z toho více než polovina v HD kvalitě.

232 Kč měsíčně

 • 70+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání
 • Videotéka v ceně
Doporučujeme

TV Komplet

Nabídka všech programů, včetně prémiových, za skvělou cenu.

531 Kč měsíčně

 • 100+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání
 • Videotéka v ceně
 • HBO a HBO GO v ceně

TV Klasik

Vaše oblíbené české programy doplněné o praktické video funkce.

229 Kč měsíčně

Koupit

 • 40+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání

TV Komfort

Pestrá kolekce programů různých žánrů, z toho více než polovina v HD kvalitě.

429 Kč měsíčně

Koupit

 • 70+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání
 • Videotéka v ceně
Doporučujeme

TV Komplet

Nabídka všech programů, včetně prémiových, za skvělou cenu.

829 Kč měsíčně

Koupit

 • 100+ programů v HD kvalitě
 • Zpětné přehrávání
 • Videotéka v ceně
 • HBO a HBO GO v ceně

Ke správnému fungování služby Vodafone TV je nutný set-top box. Cena jeho pronájmu činí 70 Kč měsíčně, prémiového 120 Kč měsíčně. Tuto částku je třeba přičíst k ceně TV tarifu.

Televize plná vychytávek

Jak rychlý internet potřebuji pro Vodafone TV?

Jak získat zvýhodněnou cenu Vodafone TV?

Jaká je cena za set-top box?

Jak Vodafone TV zapojím a potřebuji set-top box?

Kde najdu další podrobné informace?

Jaké jsou možnosti členství pro Netflix?

Už jen jeden krok

Odešlete nám svůj výběr a nechte na sebe kontakt. Zavoláme vám a objednávku společně dokončíme.

Zítra se ozvemeKliknutím na „Objednat“ souhlasíte s tím, že budete kontaktováni s obchodní nabídkou.
Více o ochraně soukromí