Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

Online monitoring ovzduší

Dýchejme lepší vzduch díky novým technologiím.

Online monitoring a analýza kvality ovzduší

Prevence smogových situací

Aktuální informace pro obyvatele

Vysoké zabezpečení přenosu dat

Příběh

Znečištění ovzduší je dlouhodobý problém. Bylo by krásné dýchat i ve městech čistý vzduch, ale bohužel doba  tomu tak docela nepřeje. Hlavní zdroje znečištění – průmysl a automobilová doprava jsou stále na vzestupu. Smog a nečistoty jsou tak součástí každodenního života většiny městských obyvatel a způsobují chronické i akutní zdravotní obtíže.  V některých částech České republiky je situace až krizová, a proto města hledají způsoby, jak znečištění regulovat.

Máme jednoduché řešení

Právě tady může pomoci nová technologie pro internet věcí (IoT). NB-IoT (NarrowBand  - úzkopásmová síť) najde uplatnění například při měření kvality ovzduší. Senzory (malé krabičky) se jednoduše umístí na vybraná místa a naměřené hodnoty se online odesílají přímo do databáze, která pak vyhodnocuje údaje o teplotě, vlhkosti, radioaktivitě, obsahu kyslíku, oxidu uhličitého, polétavého prachu a dalších prvků. Města tak mohou včas a pružně reagovat na aktuální situaci (např. omezením silniční dopravy). Obyvatelé ohrožené oblasti mohou také dostávat SMS upozornění a přizpůsobit tak dané situaci své venkovní aktivity.

Praktické využití nabízí NB-IoT i ve veřejných a komerčních budovách jako jsou školy, firmy nebo úřady. Měřící senzory zde pomáhají s řízením větrání nebo nastavením vzduchotechniky.