Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Tisková zpráva

 

Vodafone jako první mobilní operátor zabezpečil své služby technologií DNSSEC

24. listopadu 2011

Vodafone jako první český mobilní operátor posílil bezpečnost své domény www.vodafone.cz a svých internetových služeb technologií DNSSEC. Ta přináší ochranu před falšováním internetových stránek pomocí zneužití údajů v systému doménových jmen (DNS) a zabraňuje například možnosti nepozorovaně manipulovat obsah na stránkách či získávat citlivé informace uživatelů přes přihlašovací údaje k online službám. „Jsme rádi, že pomocí této technologie můžeme zvýšit bezpečnost našich zákazníků.

Vodafone jako první český mobilní operátor posílil bezpečnost své domény www.vodafone.cz a svých internetových služeb technologií DNSSEC. Ta přináší ochranu před falšováním internetových stránek pomocí zneužití údajů v systému doménových jmen (DNS) a zabraňuje například možnosti nepozorovaně manipulovat obsah na stránkách či získávat citlivé informace uživatelů přes přihlašovací údaje k online službám.

„Jsme rádi, že pomocí této technologie můžeme zvýšit bezpečnost našich zákazníků. Zavedení technologie DNSSEC bylo hladké také díky tomu, že jsme ho realizovali se specialisty ze sdružení CZ.NIC,“ říká Jan Kočiš, architekt informační bezpečnosti Vodafonu.

Uživatelé Vodafone online služeb se o zabezpečení DNSSEC mohou přesvědčit dvěma způsoby. Na stránkách www.dnssec.cz je k dispozici automatický test, který zobrazením zelené nebo červené ikony klíče uživatelům ukáže, zda jejich připojení je, resp. není bezpečné. Druhou možnost nabízí doplněk pro prohlížeč Firefox, který lze stáhnout zdarma ze stránek www.dnssec-validator.cz. Tento program umožňuje kontrolovat, zda je či není aktuálně navštívená doména chráněná, a to opět zobrazením ikony klíče, tentokrát přímo v adresním řádku okna prohlížeče.

„Zavedení DNSSEC není nijak náročné, a to jak finančně, tak časově nebo kapacitně. Sdružení CZ.NIC nabízí pomocnou ruku každému, kdo projeví zájem tuto technologii implementovat. V našem výukovém centru máme navíc praktický kurz, který představuje tuto technologii takřka od A do Z. Důležité informace včetně návodů najdou zájemci také na stránkách www.dnssec.cz,“ dodává Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Technologie DNSSEC je v České republice od října 2008. Pro ochranu svoji a svých klientů ji využívají například internetový portál Lidových novin, lidovky.cz, dále síť regionálních médií sdružených pod doménou denik.cz nebo všechny zpravodajské servery společnosti Economia. Mezi další společnosti využívající DNSSEC patří například jeden z největších internetových obchodů s knihami Kosmas.cz nebo Hypoteční banka.

O Vodafone Czech Republic

Mobilní operátor Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí jedné z největších telekomunikačních skupin na světě Vodafone Group. V České republice v současnosti poskytuje služby pro více než tři miliony zákazníků. Od roku 2007 poskytuje společnost pod názvem Vodafone OneNet komplexní telekomunikační služby (hlasové i datové služby v pevné a mobilní síti) firemním zákazníkům jak ze soukromého, tak veřejného sektoru. Společnost je také aktivní v oblasti společenské odpovědnosti. Založila Nadaci Vodafone ČR, která je podle objemu rozdělených prostředků třetí největší firemní nadací v ČR a rozdělila za 6 let neziskovému sektoru více než 85 milionů korun. Loni Vodafone oslavil desetileté výročí na českém trhu netradiční kampaní Jsme stejná krevní skupina, kterou masivně propagoval bezplatné dárcovství krve a počátkem roku 2011 spustil První zelenou síť. Vodafone se opakovaně stal vítězem soutěží CSR Award a Top Filantrop v oblasti společenské odpovědnosti. Více informací na www.vodafone.cz.

O technologii DNSSEC

DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost služby doménových jmen. Principem DNS je překlad jmenných internetových adres, jako například www.nic.cz nebo www.dobradomena.cz, na adresy číselné, kterým počítače rozumějí a jejichž pomocí dokážou zajistit zobrazování webových stránek, odesílání e-mailů, telefonování po internetu a další běžné internetové služby. DNSSEC zvyšuje bezpečnost při používání DNS tím, že brání podvržení falešných, pozměněných či neúplných údajů o doménových jménech. Sdružení CZ.NIC, jako správce registru domén .CZ a ENUM, zavedlo tuto bezpečnostní technologii pro držitele těchto domén a uživatele českého internetu v roce 2008. K dnešnímu dni chrání DNSSEC 150109 domén s koncovkou .cz, což představuje 17 procent z celkového počtu českých domén. To z České republiky činí světového lídra v zavádění této bezpečnostní technologie DNSSEC. Více informací na internetové adrese www.dnssec.cz.