Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

Tisková zpráva

 

Veřejné odhalení Klíčové sochy Jiřího Davida proběhne 9. března v 11 hodin na náměstí Franze Kafky v Praze

04. března 2010

Jak vypadá šestimetrová Klíčová socha umělce Jiřího Davida s více než 85.000 klíči, se budou moci lidé poprvé přesvědčit v úterý 9. března v 11 hodin na pražském náměstí Franze Kafky. Tato „vernisáž pod širým nebem“ proběhne za osobní účasti autora, který chce touto plastikou ve veřejném prostoru přispět k diskusi o dvaceti letech od sametové revoluce. „Objekt představuje osobní polemiku s vývojem v České republice.

Jak vypadá šestimetrová Klíčová socha umělce Jiřího Davida s více než 85.000 klíči, se budou moci lidé poprvé přesvědčit v úterý 9. března v 11 hodin na pražském náměstí Franze Kafky. Tato „vernisáž pod širým nebem“ proběhne za osobní účasti autora, který chce touto plastikou ve veřejném prostoru přispět k diskusi o dvaceti letech od sametové revoluce. „Objekt představuje osobní polemiku s vývojem v České republice. Nejde určitě o oslavný pomník nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika vyjadřuje ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji,“ říká Jiří David. Náměstí Franze Kafky se nachází mezi Staroměstským náměstím a Kaprovou ulicí v Praze 1: http://www.virtualni.praha.eu/namesti/namesti-franze-kafky.html.

Během výroby Klíčové sochy mohli lidé na webové stránce projektu zasílat své návrhy na umístění této obří plastiky. Toto „hlasování“ se setkalo s velkým úspěchem, přišlo celkem 8.673 tipů s místy z celé České republiky i dalších zemí. Jelikož sice statisticky zvítězila Praha, ale zájem projevili obyvatelé řady dalších obcí i krajů, v jednání je „miniturné“ Klíčové sochy po velkých českých a moravských městech. Přesný konec umístění Klíčové sochy na pražském náměstí Franze Kafky závisí na přípravě tohoto „miniturné“. Je ale jisté, že Klíčová socha bude stát v Praze po dobu několika měsíců, než se vydá na případné putování. Veškeré aktuality a informace je možné najít na www.klicovasocha.cz.

Vznik Klíčové sochy podpořil mobilní operátor Vodafone, který u příležitosti dvacetiletého výročí 17. listopadu 1989 uspořádal veřejnou sbírku klíčů. V průběhu října a listopadu přinesli do jeho prodejen lidé z celé České republiky 85.741 klíčů a vytvořili tak největší sbírku klíčů na světě.

Jiří David od 2. poloviny 80. let výrazně spoluvytváří podobu i atmosféru českého umění. Svými malbami s volným využíváním znaků a politických symbolů významně formoval postmoderní program na přelomu 80. a 90. let, kdy se také začal věnovat instalacím objektů a psaní textů reflektujících pozici umělce a umění ve společnosti. V 80. letech 20. století byl jedním ze spoluzakladatelů skupiny Tvrdohlaví. Kromě již zmíněných instalací ve veřejném prostoru vzbudily velký ohlas i mimo Českou republiku například fotografické výstavy Skryté podoby či Bez soucitu. V loňském roce byl odborníky v anketě o nejvlivnějšího umělce za posledních 20 let vyhlášen za vítěze.

www.klicovasocha.cz

http://david.blog.respekt.ihned.cz/

Více informací, fotografie apod.:
Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ
tel.: +420 604 868 914,
e-mail: jiri.sedlak@artsmarketing.cz