Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

Tisková zpráva

 

NADACE PODPOŘILA CHARITATIVNÍ TECHNOLOGIE A PROJEKTY MLADÝCH 7,9 MILIÓNY KČ

20. března 2007

SMS mobilizační služba pro dárce krve, počítačová hra GHETTOUT! pro cestu mladých lidí z ghetta, GSM/GPS navigační systém pro nevidomé a dalších 59 projektů zvítězilo v grantovém programu Vpohybu Nadace Vodafone a bylo podpořeno částkou 7,9 miliónů Kč. Většinu vítězných projektů realizují mladí lidé do 26 let, což je jedna z podmínek účasti v projektu. „Cílem grantového programu Vpohybu je podpora samostatných obecně prospěšných aktivit mladých lidí a zapojení technologií do pomoci potřebným“, říká Inga Kaškelyte, ředitelka Nadace Vodafone ČR a dodává „V prvním kole programu Vpohybu jsme podpořili 62 projektů po celé ČR celkovou částkou 7,9 miliónů Kč“. Program Vpohybu se zaměřuje na zapojení komunikačních technologií do pomoci potřebným a podporu samostatných iniciativ mladých lidí. 1) KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE A ZNEVÝHODNĚNÉ SKUPINY – cílem je zapojení technologií do pomoci potřebným a vytváření podmínek pro plnohodnější život znevýhodněných skupin pomocí komunikačních technologií Mezi nejzajímavější projekty patří: GHETTOUT! počítačová hra pro cestu mladých lidí z ghetta (535 800 Kč, ČR) počítačová hra, která atraktivním a relevantním způsobem simuluje život obyvatel v sociálním ghettu určeno pro širokou skupinu hráčů PC her a vzdělávací instituce GSM/GPS navigační systém pro nevidomé (1 800 000 Kč, ČR) vybudování call centra GSM/GPS navigačního systému pro nevidomé systém umožňuje okamžitou lokalizaci a navigaci nevidomého na celém území ČR (systém vyvinulo Výzkumné a vzdělávací centrum Vodafonu, ČVUT a Ericsonu) realizuje Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) SMS mobilizační služba pro dárce krve (500 000 Kč, ĆR) vybudování centrální databáze dárců krve a mobilizační SMS systém pro okamžitou komunikaci mezi dárci krve a transfúzními stanicemi v ČR Počítačové hry pro nevidomé (131 845 Kč, Brno) projekt specifických počítačových her pro nevidomé děti na speciálních základních školách (realizují studenti SŠ) Geocachingový klub pro sociálně znevýhodněné děti (97 000 Kč, Ostrava) geocachingový klub jako bezpečný prostor pro volný čas dětí geocaching je nový sport (hra), který využívá GPS navigace a mobilních telefonů ve hře (sportu) na bázi hledání pokladu a orientačního běhu 2) MLADÍ LIDÉ A KOMUNITA – cílem je podpora samostatných aktivit mladých lidí a rozvíjení zodpovědnosti a schopností mladých lidí, důležitých v samostatném životě a při budoucím zaměstnání (pro neziskové organizace a mladé lidi do 26 let) Mezi nejzajímavější projekty patří: Letní tábory pro dívky ohrožené anorexií (40 000 Kč, Horní Lomná) 3 turnusy letního tábora pro dívky (13-19 let) atraktivní prázdninový pobyt spojený s programy prevence anorexie a získání sebevědomí (pořádají studentky SŠ a VŠ) Noci na nádraží - divadelní street festival (100 000 Kč, Praha) série studentských divadelních představení (Višňový Sade, Dr.

SMS mobilizační služba pro dárce krve, počítačová hra GHETTOUT! pro cestu mladých lidí z ghetta, GSM/GPS navigační systém pro nevidomé a dalších 59 projektů zvítězilo v grantovém programu Vpohybu Nadace Vodafone a bylo podpořeno částkou 7,9 miliónů Kč. Většinu vítězných projektů realizují mladí lidé do 26 let, což je jedna z podmínek účasti v projektu.

„Cílem grantového programu Vpohybu je podpora samostatných obecně prospěšných aktivit mladých lidí a zapojení technologií do pomoci potřebným“, říká Inga Kaškelyte, ředitelka Nadace Vodafone ČR a dodává „V prvním kole programu Vpohybu jsme podpořili 62 projektů po celé ČR celkovou částkou 7,9 miliónů Kč“.

Program Vpohybu se zaměřuje na zapojení komunikačních technologií do pomoci potřebným a podporu samostatných iniciativ mladých lidí.

1) KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE A ZNEVÝHODNĚNÉ SKUPINY – cílem je zapojení technologií do pomoci potřebným a vytváření podmínek pro plnohodnější život znevýhodněných skupin pomocí komunikačních technologií

Mezi nejzajímavější projekty patří:

GHETTOUT! počítačová hra pro cestu mladých lidí z ghetta (535 800 Kč, ČR)
  • počítačová hra, která atraktivním a relevantním způsobem simuluje život obyvatel v sociálním ghettu
  • určeno pro širokou skupinu hráčů PC her a vzdělávací instituce
GSM/GPS navigační systém pro nevidomé (1 800 000 Kč, ČR)
  • vybudování call centra GSM/GPS navigačního systému pro nevidomé
  • systém umožňuje okamžitou lokalizaci a navigaci nevidomého na celém území ČR (systém vyvinulo Výzkumné a vzdělávací centrum Vodafonu, ČVUT a Ericsonu)
  • realizuje Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS)
SMS mobilizační služba pro dárce krve (500 000 Kč, ĆR)
  • vybudování centrální databáze dárců krve a mobilizační SMS systém pro okamžitou komunikaci mezi dárci krve a transfúzními stanicemi v ČR
Počítačové hry pro nevidomé (131 845 Kč, Brno)
  • projekt specifických počítačových her pro nevidomé děti na speciálních základních školách (realizují studenti SŠ)
Geocachingový klub pro sociálně znevýhodněné děti (97 000 Kč, Ostrava)
  • geocachingový klub jako bezpečný prostor pro volný čas dětí
  • geocaching je nový sport (hra), který využívá GPS navigace a mobilních telefonů ve hře (sportu) na bázi hledání pokladu a orientačního běhu

2) MLADÍ LIDÉ A KOMUNITA – cílem je podpora samostatných aktivit mladých lidí a rozvíjení zodpovědnosti a schopností mladých lidí, důležitých v samostatném životě a při budoucím zaměstnání (pro neziskové organizace a mladé lidi do 26 let)

Mezi nejzajímavější projekty patří:

Letní tábory pro dívky ohrožené anorexií (40 000 Kč, Horní Lomná)
  • 3 turnusy letního tábora pro dívky (13-19 let)
  • atraktivní prázdninový pobyt spojený s programy prevence anorexie a získání sebevědomí (pořádají studentky SŠ a VŠ)
Noci na nádraží - divadelní street festival (100 000 Kč, Praha)
  • série studentských divadelních představení (Višňový Sade, Dr.Jekyll a pan Hyde, Kanibalové, Žebrácká opera) ve veřejných prostorách pražského Hlavního nádraží (realizují studenti SŠ a VŠ)
Antologie severočeského komiksu (100 000 Kč, Ústí nad Labem)
  • vytvoření antologie severočeského komiksu, zmapování regionální historie žánru a podpora vzniku nových komiksů na Ústecku (realizují studenti SŚ a VŚ)
Trmalova vila a občanské sdružení Clazzic (200 000 Kč, Praha)
  • vytvoření nového kulturního centra v pražské Trmalově vile
  • prezentace a podpora mladé umělecké generace - fotografie, hudba, divadlo, poezie (realizují studenti SŚ a VŠ)
Koktavost – dokumentární film (89 700 Kč, Brno)
  • projekt dokumentárního filmu o životě mladých lidí, trpících koktavostí (distribuce v TV a kinech)
  • odstraňování bariér v soužití zdravé populace a lidí trpících koktavostí

Do prvního kola programu Vpohybu se přihlásilo 273 projektů z nichž správní rada vybrala k podpoře 62 projektů v devíti regionech ČR: severní Čechy (659 000 Kč), střední Čechy (1,9 miliónu Kč), východní Čechy (575 000 Kč), jižní Čechy (90 000 Kč), západní Čechy (1 milión Kč), Vysočina (130 000 Kč), severní Morava (1,1 miliónu Kč), jižní Morava (433 000 Kč), střední Morava (148 000 Kč)

Další grantové kolo Vpohybu bude vyhlášeno na jaře 2007.

Nadace Vodafone ČR

Nadace vznikla v roce 2005 a zaměřuje se zejména na podporu mladých lidí (grantové programy Vpoho a Vpohybu) a zapojení komunikačních technologií do pomoci potřebným (grantový program Vpohybu). Nadace je financována Vodafonem ČR a nadací Vodafone Group Foundation, která koordinuje charitativní aktivity Vodafonu globálně. Vznik lokálních nadací Vodafone a investice do charitativních projektů je závazná pro všechny pobočky Vodafonu. Vodafone Group byl vyhodnocen jako společensky nejzodpovědnější firma na světě za rok 2006 (http://www.accountabilityrating.com).