Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

18. září 2019

Nenápadné magnety střeží čím dál víc firemních věcí. Monitoring majetku je na vzestupu

Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Nenechavé ruce lapků, zmatky v logistice nebo nevyužitý potenciál firemního vybavení. To jsou jen některé z důvodů, které podniky vedou ke zvýšenému zájmu o monitoring. Jak vlastně sledování majetku funguje, kdy má smysl ho řešit a co přinese právě vaší firmě?

Krádeže firemního majetku začínáme brát jako samozřejmost. A to je chyba

Podle některých výzkumů zažila krádeže majetku či jiný způsob poškození každá 3. firma v Česku. A to není právě málo. Nad mizejícími propiskami většinou zaměstnavatel mávne rukou, horší je to, když mizí dražší věci. Nezřídka musejí firmy řešit například odcizení nákladu, vozíku za auto nebo dokonce těžebního stroje.

Firemní vozy si podniky hlídají čím dál lépe. Mnohdy ale zapomínají na další „dopravní prostředky“, které mohou být náchylné na krádeže – třeba na vysokozdvižné vozíky. Na Floridě řešila místní policie také kuriózní případ, kdy pátrala po gangu specializovaném na krádeže golfových vozíků. Každý měsíc jich lupiči odcizili a prodali hned 30.

13 ukradených kol denně. Smutná statistika zahrnuje i elektrokola

Dobře opatrovat by měly firmy i dvoukolové dopravní prostředky. Byť počet ukradených kol v ČR meziročně klesá, statistiky stále nejsou příznivé. Z policejních dat vyplývá, že se v tuzemsku denně ukradne 13 jízdních kol a elektrokol. V roce 2018 to bylo celkem 4 723 kol, díky kterým se loňské škody vyšplhaly na 96,7 milionu korun. Policii se přitom daří objasnit jen asi 20 % krádeží. Pro půjčovny kol, elektrokol a koloběžek mohou být takové krádeže likvidační. Naštěstí dnes firmy mají více možností, jak svůj majetek chránit. A nejedná se pouze o společnosti, které zapůjčují kola, koloběžky, šlapadla nebo lodě. Monitoring firemního majetku mohou využívat i podniky, které pracují se stavebními stroji, návěsy nebo třeba kontejnery. Dnešní technologie z oblasti IoT mohou sledovat i jakýkoli další náklad – například balíky nebo celé palety zboží.

Proč řešit monitoring věcí? Zabezpečí firemní majetek a usnadní jeho správu

Firmám se monitoring věcí vyplácí nejen z důvodu lepšího zabezpečení. Díky tomu, že mají podniky neustálý online přehled o tom, kde se jejich majetek nachází, mohou lépe plánovat jeho využití. Moderní aplikace, jako je například služba eDohled, mohou kromě sledování věcí ve venkovním prostředí a reportování tras také monitorovat nejrůznější další parametry. Hlídají například teplotu, vlhkost, otřesy nebo překročení rychlosti.

Výhody online monitoringu

  • Dokonalý přehled. Vždy víte, kde se váš majetek, stroje, balíky či jiné věci nacházejí.
  • Odstranění prostojů. Máte lepší přehled o využití majetku a můžete zoptimalizovat jeho využití.
  • Bezpečnější převoz. Můžete sledovat otřesy a nárazy, a snadněji tak ochránit třeba křehké zásilky.
  • Permanentní kontrola. Díky monitoringu snadněji ohlídáte teplotu i vlhkost přepravovaných věcí.

Kdy se vám vyplatí monitoring majetku se službou eDohled?

  • Když potřebujete sledovat náklad během cesty ke klientům – zásilky budou v bezpečí a vy můžete sledovat jejich pohyb v reálném čase.
  • Když máte půjčovnu aut, kol nebo jiných dopravních prostředků – zabezpečíte firemní majetek před krádeží a vždy budete mít přehled o jeho pohybu.
  • Když provozujete golfové hřiště – díky monitoringu vždy víte, zda se vozíky drží ve vymezeném prostoru.
  • Když potřebujete sledovat tahače a návěsy – na kamiony můžete pohodlně dohlížet, i když právě brázdí cesty za hranicemi.
  • Když chcete hlídat využití vysokozdvižných vozíků – zminimalizujete prostoje a zefektivníte kontroly ve skladu.

Online monitoring navíc funguje ve více než 150 zemích světa. O firemním vybavení tak budete mít podrobné informace, i když ho pošlete do zahraničí. Stačí vám k tomu jednoduchá mobilní aplikace, se kterou budete mít vše pod kontrolou.

Zaujalo vás zlepšení výkonu a snížení nákladů pomocí IoT?

Více o IoT