Vodafone nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading cash-registry transport-car network-antenna sms-a-mms odcizeny-telefon document onenet group-business person vodafone-box dum volani-wifi globe-arrow adsl glte handshake fms internet-v-mobilu modem predplacene-karty prislusenstvi pro-mlade rodina tablet tarify telefon vf-zarizeni volani-ze-zahranici volani-do-zahranici aktualni-utrata-a-cerpani vyuctovani historie-vyuctovani-a-plateb dobijeni check-ok sluzby internet earphone world kolac block sim-karta-a-telefon ostatni special info agreement lock arrows messages chat smart-devices pass domecek pevny-internet convergence sixtyplus Odměny Dárek Neomezeně Poslat dokument Marketing Digitální fotoaparát Domácí zábava

2. září 2019

Vyřeší umělá inteligence problém kybernetické bezpečnosti?

Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Umělá inteligence zásadně mění způsob našeho života a podnikání. Bude hrát vůdčí roli i v ochraně proti kybernetickým hrozbám?

Bezpečnostní hrozby na internetu exponenciálně rostou a svoji budoucnost mají bohužel zajištěnou. Jejich účinnost i inteligence útočníků se každým dnem zvyšují a jejich cíle se rozšiřují na nové platformy, jako je e-mail, sociální sítě nebo mobilní telefony. Počet útoků se meziročně ztrojnásobuje! Například v roce 2017 jich bylo detekováno 611 140 za jediný den. Je tedy více než jisté, že potřebujeme technologii, která by odchylky a hrozby detekovala, problém vyřešila dříve, než dojde ke škodě a navíc se z útoků poučila. To vše v reálném čase a bez zásahu člověka. I proto se klíčovou zbraní v boji s kybernetickou kriminalitou stává umělá inteligence.

Společnosti mohou nástroje umělé inteligence, jako např. algoritmy strojového učení, využívat nejen k porozumění norem chování nebo rychlejšímu proniknutí do problémů, ale i k vytvoření přizpůsobivé obrany proti hrozbám. Díky rychlé expanzi analytiky a umělé inteligence se zvyšuje poptávka po bezpečnostních opatřeních na míru. Umělá inteligence umožní organizacím automatizovat zátěž síťového zabezpečení a uvolní tak ruce bezpečnostním týmům na strategické úkoly.

A že se skutečně nejedná o hudbu budoucnosti, dokazuje i výzkum společnosti Gartner, který odhaduje, že do roku 2021 bude umělá inteligence součástí 40 % podnikových aplikací. Nezbytnou podoblastí AI je strojové učení, které vzniklo ze statistických modelů. Díky němu umí systémy přijímat informace, samy je analyzovat a opakujícím se datům se přizpůsobit bez dalšího programování. Počet projektů využívajících strojové učení roste exponenciálně a bude se zrychlovat i v roce 2019. Škála využití je obrovská a pohybuje se od analýzy dat pro finanční bezpečnost, ochranu údajů až po snižování energetických nároků při výrobě paliv nebo doporučení v oblasti léčby rakoviny.

Ale i umělá inteligence má své limity. Transformace neproběhne ze dne na den a vždy se musí počítat s rizikem, že algoritmy strojového učení vytvoří jen zdánlivý pocit bezpečnosti. Čím víc systémů AI ovládá, tím zajímavější jsou pro hackery. Silný hacker dokáže snadno za použití totožných technologií strojového učení prolomit aktuální obranu nebo napodobit bezpečnostní kód tak, aby nešel vystopovat. Nebezpeční tkví tedy v tom, že ač je umělá inteligence schopná detekovat odchylky a problémy mnohem rychleji než člověk, stále využívá stejné technologie jako hackeři na druhé straně. I oni AI využívají rádi např. ke skenování otevřených portů.

I přes to ale umělá inteligence představuje revoluci v boji proti kybernetickým hrozbám. Stroje dokážou útoky rozpoznat okamžitě a na jejich základě změnit a vylepšit svou vlastní vnitřní architekturu s minimálním zásahem člověka. AI není jediným řešením, ale už dnes pomáhá se zabezpečením lidí, míst a věcí a v budoucnu se určitě chopí větší role v monitoringu, prevenci a řešení kybernetických útoků (narušení databáze, odepření služby tzv. DDoS a další), které dnes dokáží potrápit nejednu organizaci. Vaše internetová bezpečnost tedy bude určitě v rukou strojů, které poskytnou pravděpodobně nejlepší možnou ochranu.

Ochrana zařízení, sítí, dat a aplikací je nezbytnou součástí dnešního podnikání. Vodafone poskytuje bezpečnostní produkty a služby podnikům všech velikostí. Pro více informací navštivte naše webové stránky.

Buďte u toho s námi

Nabízíme Vám novinky, aktuální trendy a případové studie ze světa podnikání a moderních technologií. Nechte si zasílat jejich přehled přímo do vašeho Inboxu.
Stačí vyplnit údaje níže.

Odesíláme vaše údaje...
Děkujeme za váš zájem. Informace najdete ve své e-mailové schránce.
Litujeme, nepodařilo se odeslat vaše údaje. Zkuste to prosím později.